• Bądź na bieżąco

    Panta rhei - wszystko płynie i się zmianie, ale nic tak szybko jak interpretacja podatkowa fiskusa i linia orzecznicza polskich sądów. Nie nadążasz? Zostaw to nam. Jesteśmy zawsze na bieżąco. Tu znajdziesz najciekawsze i aktualne przykłady zastosowania przepisów w praktyce gospodarczej.
  • 1
czwartek, 02 czerwiec 2016 14:27

Czy można na podstawie paragonu zaewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów zakup paliwa za granicą? 

Jako właściciel firmy często jeżdżę samochodem w sprawach służbowych za granicę. Samochód stanowi firmowy środek trwały. Kupując paliwo we Francji, czy Niemczech otrzymuję paragon, czy jest on podstawą do ujęcia kosztu w księdze przychodów i rozchodów? 

Podstawą prawidłowego zaewidencjonowania kosztów firmowych są dowody księgowe. Należą do nich przede wszystkim faktury, rachunki i dokumenty celne, ale także inne dowody księgowe wymienione w par. 13 i 14 rozporządzenia w sprawie PKPiR. I właśnie do tych innych należą m.in. paragony dokumentujące zakup paliwa i olejów za granicą. Paragony te, aby uznać je za dowody księgowe muszą jednak spełniać pewne wymogi formalne. Muszą zawierać datę, nazwę i adres sprzedawcy, ilość, cenę jednostkową i wartość zakupionego towaru. Wymagania te z reguły spełniają wszystkie drukowane przy użyciu kas fiskalnych paragony. Kolejnym warunkiem jest zamieszczenie na dokumencie danych kupującego, czyli nas. I te dane z reguły musimy sami uzupełnić. Należy podać nazwę zakładu i adres, najlepiej zrobić to przybijając pieczątkę firmową na odwrocie paragonu, należy też wpisać nazwę zakupionego towaru.

Pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniego kursu waluty obcej. Należy zastosować kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, a dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia paragonu. Wydatek na paliwo ujmuje się w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". 

Pamiętajmy, powyższe dotyczy tylko zakupu paliwa za granicą, jeżeli kupujesz paliwo w Polsce jedynym dopuszczalnym dokumentem księgowym jest faktura VAT.

 

Czytany 448 razy

Kontakt z nami

tel. 507-046-177
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Września 62-300,
ul. Świdnicka 36
Zadaj pytanie
Masz pytanie dotyczące naszych usług? Użyj formularza a odpowiemy jak najszybciej!
1000 znaków pozostało