• Bądź na bieżąco

    Panta rhei - wszystko płynie i się zmianie, ale nic tak szybko jak interpretacja podatkowa fiskusa i linia orzecznicza polskich sądów. Nie nadążasz? Zostaw to nam. Jesteśmy zawsze na bieżąco. Tu znajdziesz najciekawsze i aktualne przykłady zastosowania przepisów w praktyce gospodarczej.
  • 1
piątek, 01 lipiec 2016 14:08

Używany towar, a rękojmia za wady

Chcę kupić używany telewizor od przedsiębiorcy, który sprowadza sprzęt RTV/AGD z zagranicy, sprzedawca na sprowadzane przez siebie używane towary udziela 3 miesięcznej gwarancji. Jeżeli sprzęt ulegnie uszkodzeniu po tym okresie, czy mogę od niego dochodzić praw do naprawy?

 

Ustawa o prawach konsumenta z 30.05.2014, zakłada, że w zakresie reklamowania wadliwych produktów sprzedawca ponosi odpowiedzialność na zasadach rękojmi określonych w Kodeksie Cywilnym. Zgodnie z zasadą rękojmi sprzedawca ponosi wobec konsumenta odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne sprzedawanego towaru przez dwa lata. Prawa tego nie można ograniczyć lub wyłączyć. Jedynie w przypadku sprzedaży towaru używanego odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, ale nie mniej niż do roku. Może to jednak nastąpić wyłącznie za zgodą obu stron umowy. Klient więc musi się na nią zgodzić, a w przypadku sporu sądowego to na sprzedawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że ze strony kupującego taka zgoda była.

W związku z powyższym nie musi się Pan przejmować krótkim okresem gwarancyjnym. W przypadku wystąpienia wady fizycznej może Pan żądać naprawy, wymiany, obniżki cen lub odstąpić od umowy powołując się na ustawowe regulacje dotyczące rękojmi, na mocy której swych praw można dochodzić przez okres dwóch lat, chyba, że w umowie został on skrócony do jednego roku.

Zapisy te dotyczą sytuacji kiedy jedną stroną umowy jest konsument. W przypadku, gdy stronami umowy są przedsiębiorcy, prawo do rękojmi może zostać ograniczony bądź nawet wyłączony.  

Czytany 642 razy

Kontakt z nami

tel. 507-046-177
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Września 62-300,
ul. Świdnicka 36
Zadaj pytanie
Masz pytanie dotyczące naszych usług? Użyj formularza a odpowiemy jak najszybciej!
1000 znaków pozostało