• Bądź na bieżąco

    Panta rhei - wszystko płynie i się zmianie, ale nic tak szybko jak interpretacja podatkowa fiskusa i linia orzecznicza polskich sądów. Nie nadążasz? Zostaw to nam. Jesteśmy zawsze na bieżąco. Tu znajdziesz najciekawsze i aktualne przykłady zastosowania przepisów w praktyce gospodarczej.
  • 1
poniedziałek, 13 czerwiec 2016 09:31

30 czerwiec a obowiązek sprawozdawczy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na pełnych księgach.

 

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W związku z wysokimi przychodami za rok 2014 (przekraczającymi 1.200.000 eur) od 2015 roku przeszłam na pełną księgowość. Swoje rozliczenie podatkowe (PIT) dokonałam w terminie – do końca kwietnia 2016, do deklaracji dołączyłam też sprawozdanie finansowe za 2015 r. Czy w związku z faktem, że prowadzę pełną księgowość ciąży na mnie jeszcze jakiś dodatkowy obowiązek zgłoszenia sprawozdania finansowego? Od znajomych prowadzących spółki z o.o. wiem, że do końca czerwca muszą zatwierdzić sprawozdania i później przekazać je do US i KRS, ale mnie to chyba nie dotyczy, gdyż z fiskusem już się rozliczyłam, a w KRS nie widnieję. Czy mam rację?

 

Wszystko zależy od tego, czy Pani firma podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, czy nie. W tym drugim przypadku sytuacja jest prostsza, gdyż nie ma Pani obowiązku zgłaszania swego sprawozdania jakimkolwiek instytucji. Należy jednak pamiętać, że bez względu na formę prowadzenia działalności gospodarczej na organie zatwierdzający (w tym przypadku – na Pani jako właścicielce) ciąży obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia uchwały (decyzji) o jego przeznaczeniu. Zatwierdzenie to musi przybrać formę pisemną. Termin na zatwierdzenie sprawozdania to 30 czerwiec następnego roku. W przypadku osób fizycznych zatwierdzenie sprawozdania finansowego przyjmuje postać uproszczoną. Sprawozdanie zatwierdza się przez zamieszczenie na nim dopisku „zatwierdzam”, podanie daty i złożenie podpisu. 

Jeżeli natomiast sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu wtedy przedsiębiorcy „na pełnych księgach” niezarejestrowani w KRS najpóźniej do 15 lipca 2016 r. (do 15 dnia od zatwierdzenie sprawozdania) muszą przedłożyć sprawozdanie do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) uiszczając przy tym opłatę w wysokości 500 zł.

Komplet dokumentów do ogłoszenia w MSiG to:

Sprawozdanie finansowe składające się z:

Wprowadzenia do sprawozdania finansowego

Bilansu

Rachunku zysków i strat

Zestawienia zmian w kapitale

Rachunku przepływów pieniężnych

ponadto:

Opinia biegłego rewidenta

Odpis uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego

Odpis uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty.

Warto wiedzieć, że niespełnienie tego obowiązku podlega sankcjom karnym w postaci grzywny albo kary ograniczenia wolności. Sankcje te mogą być nałożone na kierownika (właściciela firmy) nawet jeżeli takie obowiązki zostały powierzone innej osobie (np. księgowemu).

Choć decyzja o podziale zysku i pokryciu strat w przypadku firmy osoby fizycznej może wydawać się czynnością mało istotną to z formalnego punktu widzenia bez takiej decyzji właściciel nie może swobodnie dysponować swoim zyskiem za rok 2015.

Czytany 429 razy

Kontakt z nami

tel. 507-046-177
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Września 62-300,
ul. Świdnicka 36
Zadaj pytanie
Masz pytanie dotyczące naszych usług? Użyj formularza a odpowiemy jak najszybciej!
1000 znaków pozostało